Finské bydlení promyšlené srdcem
800 200 666
Domovská stránka Jak doma snadno zvýšit úspory energie

Jak doma snadno zvýšit úspory energie

Jedna věc je vybrat si vhodný nízkoenergetická objekt, druhá potom využít jeho potenciál. Doma existuje mnoho způsobů jak šetřit energie a přitom se nemuset omezovat. To, že jednotlivé spotřebiče jsou různě energeticky náročné a při jejich pořizování je třeba se dívat na štítky s energetickou náročností určitě víte. Ale víte také kolik vám ročně utratí spotřebiče dlouhodobě přepnuté do „STAND BY“ režimu? Nebo jak moc se zefektivní výkony ledničky, nebo mrazáku, když alespoň jednou ročně vyčistíte pomocí vysavače jejich chlazení? Způsobů, jak doma šetřit energii je opravdu nepřeberně, ale tím prvním krokem zůstává výběr hodného projektu!

Zde je několik rad jak se dá doma snadno šetřit energii:Používejte v kuchyni speciální ohřívače (rychlovarné konvice, kávovary, topinkovače apod.). Ušetříte čas i energii.
Chladničku / mrazničku nestavte příliš blízko ke stěně, do rohu nebo do výklenku. Nedostatečné větrání může zvýšit spotřebu elektřiny až o 10 %.Dveře chladničky neotvírejte zbytečně. Otevření dveří znamená nejenom přívod teplého vzduchu, který se posléze musí ochladit, ale také zvýšení vlhkosti uvnitř chladničky a následnou tvorbu ledu, který zvyšuje spotřebu elektřiny. Dalším nepříjemným důsledkem je zvýšené riziko zkažení potravin a rozmnožení bakterií.
Neukládejte do mrazicího prostoru nezakryté tekuté potraviny (polévku, nápoje, vodu k výrobě ledu) - i zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu.Alespoň jedenkrát za rok důkladně (ale opatrně) očistěte pomocí vysavače chladič chladničky od prachu - prach omezuje ochlazování a tím se zvyšuje spotřeba elektřiny.
Pro vaření zvolte vhodné nádobí – hrnce s rovným dnem ušetří až 30 % energie.K vaření používejte co nejméně tekutiny. Například k vaření zeleniny a brambor stačí jen 1/8 litru vody. K delšímu vaření využijte tlakový hrnec – ušetříte až 40 % elektřiny a 30 % času.
Pokaždé, když otevřete dveře trouby, abyste se podívali na jídlo, klesne teplota trouby o 20 – 40 stupňů. Pokud trouba nemá skleněné okénko, používejte minutku.

  • Alespoň jedenkrát za rok důkladně (ale opatrně) očistěte pomocí vysavače chladič chladničky od prachu - prach omezuje ochlazování a tím se zvyšuje spotřeba elektřiny.
  • Pro vaření zvolte vhodné nádobí – hrnce s rovným dnem ušetří až 30 % energie.
  • Abyste omezili spotřebu ve STAND BY režimu u TV, PC, reproduktorů, tiskárny apod., nemusíte přístroje vytahovat ze zásuvky. Stačí všechny napojit do jedné multifunkční zásuvky s vypínačem a vypínat vše najednou.
  • Jedna velká chladnička spotřebuje o 20 % méně energie než dva menší modely se stejnou kapacitou.
  • Perte prádlo při nižších teplotách, předepírání používejte jen v nutných případech. Využívejte především krátké prací programy, šetří nejvíc energie.
  • Pravidelně čistěte vzduchový filtr sušičky.
  • Závěsy ani záclony by neměly přesahovat přes radiátory - omezují pak přenos tepla do místnosti.
  • Pro dosažení tepelné pohody je v zimním období velmi důležitá i vlhkost vzduchu v interiéru, která by se měla pohybovat kolem 50 %. Suchý vzduch působí negativně na zdraví člověka a neprospívá ani nábytku a např. obrazům. V suchých bytech je proto vhodné vlhkost udržovat pasivně pomocí pokojových rostlin nebo aktivně pomocí zvlhčovačů vzduchu.